AKTUALNOŚCI

Kaliszanie – Bezdomnym

 

 

Kalisz jest miastem, w którym Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta powstało 13.05.1989r. Założycielem Towarzystwa był niezapomniany kapłan ,,Opiekun ubogich” ks. Infułat Stanisław Piotrowski – wrażliwy na ludzka nędzę. Dalszą pracę kontynuował ks. Jacek Plota i grono ludzi, którzy jako wolontariusze włączyli się by iść śladami Św. Brata Alberta i nieść pomoc bezdomnym. W 1992r. Towarzystwo od Zarządu Miasta otrzymało w ramach dzierżawy grunt i budynek 48 m2, który miał służyć ludziom bezdomnym. Wymagał remontu i wyposażenia. Wolontariusze i ludzie dobrej woli wyremontowali budynek i można było zakwaterować 14 osób, a nieraz nawet 18 wraz z całym zapleczem socjalnym. Dopiero w 2002r. dzięki fundacji Holenderskiej na Centralną i Wschodnią Europę otrzymaliśmy 59 tyś. Euro. Powstał Dom dla Bezdomnych. 26.06.2003r. został poświęcony przez J E ks. Bp. Stanisława Napierałę. Nowy obiekt obiekt ma 40 miejsc w pokojach 2-3-4 osobowych. Piętrowy budynek o powierzchni użytkowej 291,71 m2 plus powierzchnia starego budynku.

         Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Kaliszu prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn. W naszym domu mieszka 40 mieszkańców, a w okresie zimy i 48. Otrzymuje 3 posiłki dziennie, środki sanitarne, odzież. Zarząd pomaga w otrzymaniu pracy, przyjęcia do Domu Pomocy, leczeniu szpitalnym, kieruje na leczenie odwykowe, porady psychologa, pomaga w załatwieniu spraw osobistych, dowodów, świadczeń socjalnych, rent i emerytur. Taką mieszkańcy otrzymują pomoc ze strony Towarzystwa.

         Niektórzy mieszkańcy wracają do rodzin, a innym udało się przy pomocy Zarządy i Władz Miasta otrzymać własne mieszkanie, które to całkowicie wyposażyliśmy.

         Taka jest najkrótsza historia powstania Towarzystwa i schroniska. Placówka utrzymywana jest ze skromnej dotacji władz Miasta i ofiarnych mieszkańców Kalisza i okolic.